اخبار

سامسونگ ظاهراً برای انویدیا، کوالکام و IBM تراشه‌های 3 نانومتری می‌سازد

به گزارش هلدینگ ICT – سامسونگ و TSMC‌ رقابت سنگینی برای ساخت چیپ‌های پیشرفته 3 نانومتری برای شرکت‌های مختلف دارند. حالا گزارشی مدعی شده کره‌ای‌ها برای چهار شرکت بزرگ دنیا از جمله انویدیا و کوالکام، تراشه‌های 3 نانومتری تولید خواهند کرد.

طبق گزارشی جدید، ظاهراً چهار شرکت سامسونگ را به‌عنوان شریک خود برای ساخت تراشه‌های سه نانومتری انتخاب کرده‌اند. سامسونگ برای شرکت‌های کوالکام، بایدو، انویدیا و IBM چیپ‌های 3 نانومتری تولید می‌کند و محصولات آینده این شرکت‌ها با تراشه‌های کره‌ای‌ها روانه بازار می‌شوند.

تراشه‌های 3 نانومتری سامسونگ سال 2024 از راه می‌رسند

سامسونگ چند وقت پیش از نود سه نانومتری خود رونمایی کرد و می‌خواهد از اوایل 2024، تراشه‌ها با این لیتوگرافی را به‌صورت انبوه روانه بازار کند. انویدیا برای نسل بعدی گرافیک‌های خود از این معماری استفاده خواهد کرد و IBM با این فناوری پردازنده‌های اختصاصی‌اش را می‌سازد.

کوالکام یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تراشه‌های مبتنی بر ARM در دنیای موبایل، طبق گزارش اخیر دوباره می‌خواهد با سامسونگ همکاری کند. بنابراین احتمالاً تراشه اسنپدراگون 8 نسل 3 که اواخر 2023 معرفی می‌شود، با لیتوگرافی 3 نانومتری سامسونگ به تولید می‌رسد. بایدو هم احتمالاً برای تراشه‌های دیتاسنترهایش از فناوری کره‌ای‌ها استفاده خواهند کرد.

سامسونگ از ماه ژوئن سال جاری میلادی شروع به تولید تراشه‌های 3 نانومتری کرده و به‌طور محدود آن‌ها را عرضه کرده است. با این حال انتظار داریم سال 2024 به‌طور عمده شاهد محصولات مجهز به چیپ‌های 3 نانومتری باشیم.

به گفته کره‌ای‌ها، چیپ‌های 3 نانومتری در مقایسه با 5 نانومتری، 45 درصد بهره‌وری انرژی و 23 درصد عملکرد بالاتری خواهند داشت. در حال حاضر سامسونگ مشغول توسعه نسل دوم لیتوگرافی 3 نانومتری است که انتظار داریم عملکرد و بهره‌وری انرژی بهتری نسبت به نسل اول داشته باشد.

در حالی که سامسونگ ظاهراً تولیدکننده تراشه‌های 3 نانومتری 4 شرکت بزرگ دنیا خواهد بود، همچنان از TSMC عقب‌تر است. TSMC در حال گسترش خطوط تولید خود در خارج از تایوان است و سامسونگ هم کارخانه‌های تولید تراشه در کشورهای مختلف دارد. بنابراین در آینده باید منتظر رقابت شدیدتری میان آن‌ها باشیم و البته اینتل هم به‌زودی به جمع آن‌ها اضافه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *