اخبار

ژاپن ۵۰۰ میلیون دلار برای ساخت تراشه‌های پیشرفته هزینه می‌کند

به گزارش هلدینگ ICT – ژاپن حداکثر ۷۰ میلیارد ین (۵۰۰ میلیون دلار) برای تولید تراشه‌های پیشرفته توسط شرکتهای فناوری شامل سونی و NEC Corp سرمایه گذاری خواهد کرد.

یاسوتوشی نیشیمورا، وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن در یک کنفرانس خبری گفت: نیمه رساناها، قطعه مهمی برای توسعه فناوریهای پیشرفته جدیدی مانند هوش مصنوعی، صنایع دیجیتالی و بهداشت و درمان خواهند بود. شرکت تراشه جدید “راپیدوس” نام خواهد گرفت و در نیمه دوم دهه جاری، تولید تراشه را آغاز می کند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، با عمیق شدن اختلافات تجاری میان آمریکا و چین و اقدام واشنگتن در محدود کردن دسترسی پکن به فناوری نیمه رسانای پیشرفته، ژاپن به دنبال احیای پایگاه تولید تراشه خود است تا اطمینان حاصل کند خودروسازان و شرکتهای فناوری اطلاعات، با کمبود قطعات مهم روبرو نمی شوند. ژاپن همچنین نگران این است که چین ممکن است تلاش کند کنترل تایوان که قطب جهانی تولید تراشه پیشرفته است را به دست بگیرد.

در این راستا، دولت ژاپن کمک مالی عرضه می کند تا تراشه سازان خارجی را تشویق کند در این کشور کارخانه احداث کنند که شامل کمک ۴۰۰ میلیارد ین به شرکت تایوانی TSMC است که بزرگترین سازنده تراشه لاجیک در جهان است. ژاپن در ژوییه ۹۳ میلیارد ین یارانه برای کمک به سازندگان تراشه حافظه کیوشیا و وسترن دیجیتال برای توسعه تولید در ژاپن عرضه کرد و در سپتامبر قول داد به شرکت آمریکایی میکرون تکنولوژی ۴۶.۵ میلیارد ین بدهد تا این شرکت ظرفیت تولید تراشه در کارخانه اش در هیروشیما را افزایش دهد.

شرکت تراشه جدید گویای مرحله جدیدی در استراتژی نیمه رسانای ژاپن بوده و نشان دهنده عمیق شدن همکاری میان ژاپن و آمریکا در زمینه توسعه فناوری پس از توافق دو کشور برای ایجاد یک مرکز تحقیقات مشترک جدید به منظور طراحی نسل بعدی نیمه رساناهای دو نانومتری سریعتر و کارآمدتر است.

تلویزیون توکیو گزارش کرد در شرکت جدید، شرکتهایی مانند نیپون تلگراف و تلفن و کیوشیا هولدینگز سرمایه گذاری خواهند کرد.

بر اساس گزارش رویترز، دولت ژاپن مرکز تحقیقات جدید را تا پایان سال ۲۰۲۲ برای ساخت نیمه رساناهای دو نانومتری راه اندازی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *