اخبار

گلدمن ساکس: ربات‌های انسان‌نما می‌توانند تا 15 سال دیگر به یک تجارت 150 میلیارد دلاری تبدیل شوند

به گزارش هلدینگ ICT – به گفته موسسه مالی گلدمن ساکس، ارزش بازار ربات‌های انسان‌نما می‌تواند تا سال 2025 با بازار خودروهای الکتریکی برابری کند.

گزارش جدید مؤسس مالی بین‌المللی «گلدمن ساکس» (Goldman Sachs) حاکی از این است که ربات‌های انسان‌نما می‌توانند تا 15 سال آینده به تجارتی با ارزش سالیانه 154 میلیارد دلار تبدیل شوند.

چنین ارزشی می‌تواند ربات‌های انسان‌نما را هم‌تراز با بازار خودروهای الکتریکی قرار دهد که به گفته مدیرعامل تسلا، ایلان ماسک هم در یک راستا قرار می‌گیرد. ماسک در گذشته گفته بود که ارزش صنعت رباتیک درنهایت از درآمد تولید خودرو در تسلا فراتر می‌رود. ظاهراً همین موضوع باعث سرمایه‌گذاری سنگین تسلا روی ربات‌های انسان‌نما شده است.

ربات اپتیموس تسلا بازار را متحول می‌کند؟

گلدمن ساکس در گزارش خود به ربات انسان‌نمای تسلا که نمونه اولیه‌اش چند وقت پیش معرفی شد، اشاره کرده:

«معرفی نمونه اولیه ربات انسان‌نمای تسلا، اپتیموس، دوباره بحث‌هایی را درباره فرصت‌های مالی در چنین نوآوری‌هایی داغ کرده است. بحث سرمایه‌گذاری در این حوزه گسترده است و تخمین می‌زنیم که در 10 تا 15 سال آینده، اندازه بازار حداقل 6 میلیارد دلار برای پر‌کردن 4 میلیارد دلار کمبود نیروی کار در ایالات متحده شود و همچنین 2 درصد بازار جهانی مراقبت از سالمندان هم در اختیار این ربات‌ها قرار بگیرد.

برای دستیابی به این وضعیت، باید مواردی مانند موانع طراحی محصول، موارد استفاده، فناوری، مقرون‌به‌صرفه بودن و همچنین پذیرش گسترده از سوی عموم به‌طور کامل برطرف شوند. ما بازاری با ارزش سالانه 152 میلیارد دلار را در سال 2035 تجسم می‌کنیم (ارزشی نزدیک به بازار خودروهای الکتریکی و یک سوم ارزش بازار گوشی‌های هوشمند در سال 2021). این ارزش بازار می‌تواند نشان‌دهنده رفع مشکلات در زمینه کمبود نیروی کار در تولید و همچنین نگهداری از افراد سالمند باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *