اخبار

خودروی پرنده که می‌تواند به هواپیمای دو‌باله تبدیل شود

به گزارش هلدینگ ICT – در مراسمی در دانشگاه دریپر واقع در سان‌ماتیو کالیفرنیا، یک شرکت نوآفرین یا استارت‌آپ چگونگی به پرواز در‌آمدن خودرو پرندهٔ آینده را به نمایش گذاشت.

خودروی پرنده که می‌تواند به هواپیمای دو‌باله تبدیل شود
شرکت الف اولین خودرو برقی در‌حال توسعه خود، مدل A را به عنوان اولین خودرو پرنده واقعی عرضه می‌کند. این شرکت امیدوار است که این محصول، وسیلهٔ‌ نقلیه با ظاهری مانند خودرو برقی شیک و براق باشد که بتواند به طور عمودی از روی زمین بلند شود و با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند.

این شرکت امید دارد که با حضور رقبای پیشرفته‌ای مانند ایرکار (AirCar) و پال‌وی جایرو‌کوپتر (the Pal-V gyrocopter) که خودرو‌هایی با امکان راندن و پرواز کردن می‌سازند، بتواند کار خود را پیش ببرد.

جیم دوکاونی، مدیر اجرایی و بنیان‌گذار شرکت الف معتقد است بیشتر نمونه‌های موجود از نظر او به‌هیچ‌عنوان خودرو پرنده محسوب نمی‌شوند.

او به بی‌‌بی‌سی می‌گوید: «ماشین پرنده باید خودرو باشد یعنی باید بتوان با آن در خیابان‌های معمولی رانندگی کرد و در پارکینگ‌های معمولی پارک کرد و باید بتواند به طور عمودی از روی زمین بلند شود.»

«اگر برای بلند شدن از زمین نیاز به فرودگاه و باند پرواز باشد این اختراع چه مشکلی را حل می‌کند؟ چرا نام آن را خودرو پرنده می‌گذاریم؟»

پرواز با فشار یک دکمه

سطح بالایی و بیرونی خودروی مدل A مشبّک و توری‌مانند است تا هوا بتواند عبور کند و به هشت پروانه داخل خودرو برسد و امکان پرواز آن را فراهم کند. اما پرواز حتی در مسافت کم و فقط با نیروی پروانه‌ها و بدون استفاده از بال نیاز به نیروی فراوانی دارد.

پیشنهاد شرکت الف در این زمینه نوآورانه است، برای پرواز‌های طولانی خودرو مدل A تبدیل به هواپیمای دو‌باله می‌شود. خودرو مدل  A، پس از بلند‌شدن از روی زمین به پهلو می‌غلتد، محل قرار گرفتن دو سرنشین چرخان است تا راننده رو به جلو قرار گیرد و خودرو تبدیل به هواپیمای دو‌باله می‌شود و دو طرف خودرو باله‌های بالایی و پایینی را تشکیل می‌دهند.

شکل کلاسیک هواپیمای دو‌باله با دو بال روی هم را در مدل A اگر تصور کنید قسمت  توری و سطح مشبّک میان دو سطح ثابت برداشته شود، بهتر می‌توانید ببینید. شرکت الف ویدئویی هم برای نمایش این تغییر شکل خودرو به هواپیمای دو‌باله تهیه کرده است.
فوربس پرواز این خودرو را مشابه اوپنر بلک‌فلای (Opener BlackFly) وسیلهٔ نقلیهٔ الکتریکی هواروی شخصی می‌داند.

فکر بکری است اما آیا کارآمد هم هست؟

برای تلفیق راندن و پرواز کردن وزن و نیروی الکتریکی بیشتری لازم است که به معنی باتری‌های سنگین‌تر است. پروفسور استیو رایت، مهندس هوانوردی از دانشگاه وست ‌او ‌اینگلند می‌گوید: «طراحی این خودرو تلاقی‌گاه توانایی‌های فیزیک و فناوری است یعنی همان عرصه‌ای که انتظار داریم».

او در ادامه می‌گوید شبکهٔ توری‌مانند همانطور که مشاهده می‌شود می‌تواند اثر قابل‌توجه آیرودینامیکی هم ایجاد کند.

شرکت الف می‌گوید از سال ۲۰۱۸ تبدیل خودرو به هواپیمای دو‌باله را با مدل‌های پروازی آزمایش کرده است. نمونه‌های اولیه در اندازهٔ بزرگ هم دارد که قادر به پرواز عمودی هستند البته هنوز به ظاهر جذاب و براق ماکت‌ها و نمونه‌های تصویری شباهت ندارند.

پروفسور رایت هشدار می‌دهد که جهش از نمونه به تولید محصول به‌راحتی ممکن است دست‌کم و آسان گرفته شود. دشواری‌های فنی ساده‌ترین مانع بر سر راه ساختن بزرگراه در آسمان برای انبوهی از خودرو‌های پرنده است. مقررات و قوانین و گواهینامه برای خودرو‌های پرنده دست‌و‌پاگیر، زمان‌بر و گران است، همانطور که برای هر وسیلهٔ هوانورد دیگر چنین است.

برای پرواز با هواپیمای دو‌باله، حتی هواپیمای دو‌باله‌ای که با آن بتوانید در خیابان رانندگی کنید نیاز به گواهینامه خلبانی دارید، هر‌چند آقای دوکاونی پیش‌بینی‌ می‌کند برای پرواز‌های کوتاه و استفاده از پرواز عمودی گواهینامه هدایت‌کنندگان پهباد هم کفایت می‌کند.

مقامات و مسئولان به احتمال زیاد قوانین سختگیرانه‌ای برای مکان‌های پرواز خودرو‌ها تعیین خواهند کرد.

به جایی می‌رسیم که دیگر نیازی به راه و جاده نداریم

به این دلیل و دلایل بسیار دیگری پروفسور رایت گمان نمی‌کند خودرو‌های پرندهٔ آینده چنان وسیلهٔ نقلیهٔ شخصی بشود که صاحب آن به اختیار خود  بتواند براند و پرواز کند.  در فیلم بازگشت به آینده، خودروی دلورین دکتر براون، قهرمان فیلم که با سوخت فیوژن (هم‌جوشی هسته‌ای)  کار می‌کند از روی زمین بلند می‌شود و در آسمان به پرواز در‌می‌آید.

پروفسور رایت می‌گوید: «وسایل نقلیه هوایی آینده اینطور نیست  که البته باعث خجالت است. من هم به اندازهٔ همهٔ شما دلم می‌خواهد خودروی دلورین پرندهٔ خودم را داشته باشم».

«با یک تماس تلفنی خودروی روبات می‌آید شما را به جایی  می‌برد که پهباد پایین می‌آید و شما سوار می‌شوید. به‌عبارت دیگر از نوعی تاکسی پهبادی استفاده می‌کنید».

شرکت‌های بسیاری در کار تهیه و تولید پهباد‌های مسافر‌بری خودکار هستند. به‌تازگی اکسپنگ، کمپانی خودرو‌سازی چینی اولین خودروی ایکس۲ خود را در دوبی به نمایش عمومی گذاشته است.

جیم دوکاونی باور دارد که ایدهٔ راندن و پرواز ‌کردن با یک وسیلهٔ نقلیه بسیار جالب است.

از او می‌پرسم چه کسانی قیمت اولیهٔ ۳۰۰،۰۰۰ دلاری خودروی پرندهٔ مدل A را خواهند پرداخت و او جواب می‌دهد‌ «پذیرندگان اولیه» (به کسانی گفته می‌شود که در صورت مواجهه با نوآوری‌ها و فناوری‌های جدید، پیش از دیگران آنها را می‌پذیرند).

او می‌گوید مردم صد سال است در انتظار ماشین پرنده هستند.

هدف بلند‌پروازانه شرکت الف عرضهٔ  این خودرو‌ها برای فروش در سال ۲۰۲۵ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *