اخبار

گوگل پلی پروتکت فیلتر شد؛ میلیون‌ها کاربر ایران در معرض بدافزار!

به گزارش هلدینگ ICT – یکی از بخش‌های مهم سرویس گوگل در گوشی‌های اندروید، سپر دفاعی پلی پروتکت نام دارد. این سرویس تمامی اپلیکیشن‌های نصب شده و یا در حال نصب را مدام اسکن می‌کند تا رفتار مخرب احتمالی آن‌ها را شناسایی کند. در این صورت حتی اگر از جایی به جز پلی استور قصد نصب اپلیکیشن بدافزاری را داشته باشید، گوگل به شما هشدار خواهد داد.

اما از ساعاتی پیش گوگل پلی به کلی در ایران فیلتر شده است. به این ترتیب حتی صفحه خانگی پلی استور قابل مشاهده نیست. بدتر از همه این‌که سرویس امنیتی پلی پروتکت دیگر بدون ابزارهای تغییر آی‌پی مثل VPN و فیلترشکن قابل دسترسی نیست. در نتیجه میلیون‌ها کاربر ایرانی که از گوشی‌های اندرویدی استفاده می‌کنند، در معرض خطر بدافزار و نشت اطلاعات قرار گرفتند.

ماجرا از کجا شروع شد؟

امروز کاربرانی که اپلیکیشن ایرانی روبیکا را نصب کرده‌اند از هشدار گوگل پلی پروتکت خبر دادند. در این هشدار نوشته شده بود که روبیکا ناامن بوده و می‌تواند از تصاویر، اطلاعات شخصی، پیامک‌ها و تاریخچه تماس‌های شما جاسوسی کند! با این‌که هیچ مقام رسمی این موضوع را تأیید نکرده، حدس آن سخت نیست که فیلتر شدن کامل گوگل پلی و پلی پروتکت برای دور زدن این پیام هشدار است.

 

با فیلتر شدن پلی پروتکت، دیگر بدون فیلترشکن، پیام هشداری دریافت نمی‌کنید و می‌توانید مانند قبل از روبیکا استفاده کنید. مشکل اما این‌جاست که حتی اگر روبیکا هیچ نیت جاسوسی از اطلاعات کاربر نداشته باشد، فیلترینگ امروز می‌تواند به قیمت به خطر افتادن اطلاعات میلیون‌ها کاربر ایرانی تمام شود؛ خطری که ظاهراً مسئولین اهمیت آن را کمتر از هشدار استفاده از روبیکا تلقی می‌کنند.

از سوی دیگر استفاده از فیلترشکن‌های بی‌نام و نشان نیز می‌تواند از راه دیگری اطلاعات کاربران را به خطر بیندازد. پس بهتر است این روزها در استفاده از گوشی‌های اندرویدی خود بیشتر جانب احتیاط را نگه دارید.

به این ترتیب فیلتر شدن کامل گوگل پلی بسیار خطرناک‌تر از چیزی است که شاید تصور کنید. پس یکبار دیگر تأکید می‌کنیم هیچگاه اپلیکیشن‌های اندرویدی را از منابع ناشناس دانلود و نصب نکنید. پیشنهاد ما برای نصب ایمن کماکان پلی استور گوگل است؛ هرچند که این روزها به لطف مسئولین، دسترسی به آن به آسانی امکان‌پذیر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *