اخبار

ضرورت آمادگی برای مقابله با تهدیدات سایبری رایانش کوانتومی

به گزارش هلدینگ ICT – رایانش کوانتومی سطوح به مراتب بالاتری از قدرت و سرعت رایانش را به همراه خواهد آورد، و قادر به شکستن رمزنگاری کلید عمومی و تهدید امنیت سایبری در طیف گسترده‎‌ای از حوزه‌ها از جمله بانکداری آنلاین، ارتباطات امن و امضاهای دیجیتالی خواهد بود.

ضرورت آمادگی برای مقابله با تهدیدات سایبری رایانش کوانتومی
آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت آمریکا (CISA) هشدار داده است که برای کمک به حفاظت از شبکه‌ها در برابر تهدیدات امنیت سایبری که در پس از ظهور قدرت رایانش کوانتومی بروز خواهند کرد از هم‌اکنون باید دست به کار شد.

با اینکه رایانش کوانتومی می‌تواند مزایایی را برای رایانش و جامعه در پی داشته باشد، ولی تهدیدات جدید امنیت سایبری را نیز با خود در پی خواهد داشت – و CISA هشدار می‌دهد که زیرساخت حیاتی به طور خاص در معرض ریسک است.

بسیاری از شکل‌های ارتباطات دیجیتال و سیستم‌های متصل به اینترنت برای رمزنگاری داده‌ها متکیند تا از آنها در برابر مهاجمان سایبری حفاظت شود. «رمزنگاری کلید عمومی» به حفاظت از اطلاعات در برابر دیده شدن توسط ورودکنندگان غیرمجاز کمک می‌کند – و کرک کردن ان با استفاده از کامپیوترهای اموز فوق‌العاده دشوار است.

ولی رایانش کوانتومی سطوح به مراتب بالاتری از قدرت و سرعت رایانش را به همراه خواهد آورد، و قادر به شکستن رمزنگاری کلید عمومی و تهدید امنیت سایبری در طیف گسترده‎‌ای از حوزه‌ها از جمله بانکداری آنلاین، ارتباطات امن و امضاهای دیجیتالی خواهد بود.

پژوهشگران هشدار داده‌اند که امنیت سایبری زیرساختی که از سرویس‌های حیاتی ملی (شامل برق، سوخت، آب و حمل‌ونقل) پشتیبانی می‌کند ممکن است در معرض ریسک بالایی قرار داشته باشد.

بخش عمده این ریسک ناشی از وابستگی به سیستم‌های کنترل صنعتی (ICSها) است، که چرخه عمرهای طولانی دارند و به ندرت آپدیت دریافت می‌کنند. این بدان معناست که آن دسته از فراهم‌آورندگان زیرساخت حیاتی که خود را مهیای این تهدیدات نکرده‌اند در قبال این حملات آسیب‌پذیر خواهند بود.

با اینکه هزینه و تجربه و تخصص موردنیاز برای توسعه تکنولوژی رایانش کوانتومی فعلاٌ به شرکت‌های بزرگ تکنولوژی، موسسات تحقیقاتی یا ملت-دولت‌ها محدود شده است، ولی با گسترده‌تر شدن کاربرد آن به یک مساله عمده امنیت سایبری برای همگان تبدیل خواهد شد.

CISA پیش از این یک نقشه راه رمزنگاری پساکوانتومی برای کمک به سازمان‌ها به منظور حفاظت از داده‌ها و سیستم‌هایشان و کاهش ریسک‌های مرتبط با پیشرفت تکنولوزی رایانش کوانتومی ارائه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *