اخبار

دستور آمریکا به انویدیا: فروش تراشه‌های هوش مصنوعی به چین را متوقف کنید

به گزارش هلدینگ ICT – طبق گفته شرکت انویدیا، مقامات ایالات متحده به آن‌ها اعلام کرده‌اند که صادرات دو تراشه محاسباتی برتر خود که برای فعالیت‌های هوش مصنوعی استفاده می‌شود را به چین متوقف کند. این اقدام علاوه بر مختل کردن تجارت انویدیا در چین، امکانات شرکت‌های چینی در زمینه برخی فعالیت‌های پیشرفته مانند فناوری‌های تشخیص تصویر را تضعیف می‌کند.

ممنوعیت فروش تراشه‌های انویدیا به شرکت‌های چینی

همانطور که رویترز در گزارش خود اشاره می‌کند، این امر نمونه جدیدی از سرکوب‌ها و تحریم‌های ایالات متحده علیه چین محسوب می‌شود که تاثیر بسیار زیادی روی بخش فناوری این کشور خواهد گذاشت. به گفته انویدیا، این ممنوعیت شامل تراشه‌های A100 و H100 آن‌ها می‌شود که برای تسریع وظایف یادگیری ماشینی طراحی شده‌اند.

انویدیا به نقل از مقامات ایالات متحده توضیح داده که قانون جدید برای جلوگیری از استفاده این تراشه‌ها در صنایع و کاربردهای نظامی توسط چین گرفته شده است.

علاوه بر این، یکی از سخنگویان AMD نیز به رویترز اعلام کرد که الزامات جدیدی را دریافت کرده که صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی MI250 آن‌ها به چین را متوقف می‌کند، اما معتقد است که تراشه‌های MI100 تحت تاثیر این موضوع قرار نخواهند گرفت. نماینده AMD همچنین اشاره کرده که به نظر نمی‌رسد قوانین جدید بر تجارت آن‌ها تاثیر مادی گذاشته باشد.

هرچند وزارت بازرگانی ایالات متحده درباره معیارهای جدید خود که مانع صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی به چین می‌شوند توضیح دقیق ارائه نکرده، اما در حال بازنگری سیاست‌های مرتبط با چین است تا این دسته از «فناوری‌های پیشرفته را از دست افراد نادرست دور نگه دارد.» سخنگوی آن به رویترز اعلام کرد:

«هرچند در حال حاضر در موقعیتی نیستیم که تغییرات سیاستی خاصی را تنظیم کنیم، اما رویکردی جامع برای اجرای اقدامات لازم در ارتباط با فناوری‌ها، مصارف و کاربران نهایی برای حفاظت از امنیت ملی و منافع سیاست خارجی ایالات متحده اتخاذ می‌کنیم.»

وزارت خارجه چین نیز با متهم کردن ایالات متحده به تلاش برای تحمیل «محاصره فناوری» علیه چین، گفت که چنین اقداماتی ثبات زنجیره تامین جهانی را تضعیف می‌کند.

این اولین باری نیست که ایالات متحده چنین تحریم‌هایی را علیه شرکت‌های چینی صادر می‌کند. در سال 2020، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، تامین‌کنندگان را از فروش بدون مجوز تراشه‌های ساخته شده با استفاده از فناوری ایالات متحده به غول فناوری هواوی منع کرد.

همچنین در ماه‌های گذشته گفته شده بود که ایالات متحده تحریم‌هایی برای SMIC، بزرگترین ریخته‌گری تراشه در چین در نظر گرفته که می‌تواند موانعی در توسعه و پیشرفت‌های آتی این شرکت ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *