اخبار

اولین بات معامله گر ارزهای دیجیتال ایران سرانجام رونمایی شد

به گزارش هلدینگ ICT – والکس در مرداد ماه ۱۴۰۱ برای آسان‌تر کردن معامله و با فاصله کمی از صرافی‌های پیشروی جهانی دو ابزار معامله‌ی خودکار توسعه داده و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده است.

ارزهای دیجیتال دارایی‌های پرنوسانی هستند و برخلاف برخی از بازارهای سنتی، معاملات در ارزهای دیجیتال به ساعات خاصی محدود نشده و معامله گران ممکن است نتوانند واکنش سریع و درستی دربرابر تغییرات قیمت و بازوبسته‌کردن معاملات خود نشان دهند؛ بنابراین، بات‌ معامله گر (Trading Bot) ارزهای دیجیتال به‌وجود آمده‌ است تا به سرمایه‌گذاران در این زمینه کمک کند.

بات‌ معامله گر ارزهای دیجیتال سیستم‌ خودکاری است که به‌جای سرمایه‌گذار کار و امکان انجام معاملات به‌صورت خودکار را برای او فراهم می‌کند. این بات‌ها اطلاعاتی مانند قیمت‌های فعلی و سطوح نوسانی را نیز در نظر می‌گیرند و موقعیت‌های خرید یا فروش را باز و بسته می‌کنند.

این بات‌ها تبادلات مالی را به‌طور خودکار انجام و به کاربر اجازه می‌دهند به‌جای صرف وقت زیاد و رصد مداوم بازار، روی مسائل دیگری منجمله بهبود استراتژی معامله‌ها تمرکز کند. با استفاده از این ابزارهای جدید می‌توان پارامترهای گوناگونی مانند نوع استراتژی‌های معاملاتی یا بازه‌های زمانی مطلوب را برای معاملات تعیین کرد.

بات معامله گر چطور کار می‌کند؟

بات‌ها معمولاً براساس مجموعه‌ای از الگوریتم‌هایی کار می‌کنند که اغلب توسعه‌دهندگان آن‌ها را پیاده‌سازی می‌کنند و معامله گران از آن‌ها استفاده می‌کنند. بدین‌ترتیب، موفقیت آن‌ها به درک توسعه‌دهنده از نحوه عملکرد بازار ارزهای دیجیتال و همچنین استراتژی‌هایی که معامله گر برای بات خود تعیین می‌کند بستگی دارد.

بات‌ها نمی‌توانند مانند انسان‌ها براساس حدس‌و‌گمان خریدوفروش کنند و تنها براساس شاخص‌های فنی معامله می‌کنند. اگر شاخص‌های انتخابی نشان‌دهنده فرصت خرید باشد و بات نیز برای انجام این کار پیکربندی و تنظیم شده باشد، بدون چون‌وچرا همان الگو را دنبال می‌کند. البته گاهی اوقات کاربران برای رسیدن به سود بیشتر می‌توانند بات تریدر را طبق روند پرتفوی معامله گران حرفه‌ای تنظیم کنند.

زمانی که از فروش ارز دیجیتال سخن به‌میان می‌آید، می‌توان زمانی را برای فروش تنظیم کرد؛ البته با این شرط که دارایی مدنظر به سود مشخص‌شده‌ای رسیده باشد. در‌عین‌حال می‌توان برای هر بات نقطه توقف ضرر (Stop Loss) تعریف کرد. در این حالت، اگر ارزش ارز دیجیتال کمتر از میزان تعیین‌شده شود، این ارز به‌طور خودکار فروخته خواهد شد. یکی از مزایای مهم بات‌های معامله گر این است که می‌توانند علاوه‌بر استفاده از شاخص‌های تخصصی و جست‌جوی فرصت‌ها، نگاهی دقیق به سرمایه‌گذاری‌های فعلی نیز بیندازند.

انواع بات‌های معامله گر

دانستیم که بات‌های معامله گر براساس استراتژی‌هایی که پیاده می‌کنند، تقسیم‌بندی می‌شوند. این تقسیم‌بندی به معامله گران کمک می‌کند بتوانند باتی که بیشترین و بهترین کارایی را برای اهداف ایشان دارد انتخاب کنند.

بات اسپات گرید (Spot Grid)

بات استاپ گرید

پرکاربردترین نوع بات معامله گر در بازار ارزهای دیجیتال است. باتوجه به نوسان‌های ذاتی این بازار، معامله گران تلاش می‌کنند با خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالاتر به سود برسند؛ بات اسپات گرید دقیقا همین کار را انجام می‌دهد. این بات بعد از تعیین سقف و کف و همین‌طور گریدهای مورد نظر معامله گر، شروع به کار می‌کند. در شرایط بازار صعودی هربار نمودار قیمت گرید بات را قطع کند، بات در آن قیمت ارز دیجیتال در اختیارش را به میزانی که معامله گر تعیین کرده می‌فروشد. در شرایط بازار اصلاحی هم هربار نمودار قیمت گرید را قطع کند، بات با شرایطی که برای او تعیین شده، سفارش خرید باز می‌کند.

بات‌ اینفینیتی گرید (infinity Gride)

بات اینفینیتی گرید

این نوع از بات‌ها حرکت قیمت دارایی خاصی را پیش از اجرای سفارش خرید یا فروش در نظر می‌گیرند. اگر روند نشان‌دهنده افزایش قیمت باشد، بات موقعیت خرید و هنگامی که روند کاهش قیمت را نشان دهد، بات موقعیت فروش باز می‌کند.

مزایای استفاده از بات معامله گر والکس

استفاده از ابزارهای خودکار منجمله بات‌های معامله گر مستلزم پرداخت هزینه و قبول ریسک است. این ابزارها در شرایط معمول، توسط برنامه‌نویس‌های ناشناس نوشته می‌شوند و حتی در بهترین حالت هم استفاده از آن‌ها با ریسک همراه است. همینطور اغلب این بات‌ها رایگان نیستند و کاربر برای استفاده از آن‌ها باید اشتراک بخرد.

والکس برای حل این دو بحران، دو بات معامله گر اسپات و اینفینیتی را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده است. امنیت فعالیت این دو بات توسط والکس تامین می‌شود و استفاده از آن‌ها به جز کارمزد معامله، هزینه‌ی دیگری ندارد.

کارمزد بات معامله گر والکس

دو بات معامله گر والکس برای انجام هر معامله، معادل ۰.۱ درصد کارمزد دریافت می‌کنند. این میزان کارمزد از حجم معامله‌ی در حال انجام کسر خواهد می‌شود و نسبت به کارمزد معامله در شرایط عادی عددی بسیار کوچک و حتی قابل چشم‌پوشی است. کارمزد بات‌های والکس در پایه بازار تتر در «سه ماه اول فعالیت» معادل نصف کارمزد همیشگی یعنی ۰.۰۵ درصد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *