اخبار

یک استارتاپ می‌خواهد با همکاری اسپیس ایکس، زباله‌های فضایی را با ربات‌ها جمع‌آوری کند

به گزارش هلدینگ ICT – یک استارتاپ فضایی آمریکایی به نام Rogue Space Systems قصد دارد سال آینده میلادی ربات‌های مداری خود را با کمک موشک‌های اسپیس ایکس و ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی (ULA) به فضا پرتاب کند. چهار ربات این شرکت برای انجام وظایف مختلفی در فضا از جمله جمع‌آوری زباله های فضایی و پشتیبانی از ماهواره‌ها طراحی شده‌اند.

در دنیای امروزی، زباله های فضایی یکی از بزرگترین نگرانی‌هایی صنعت فضایی محسوب می‌شود. در واقع هرچقدر شرکت‌های این حوزه پرتاب‌های بیشتری انجام دهند، زباله‌های بیشتری مانند قطعات یدکی موشک و ماهواره‌های غیرفعال در فضا شناور خواهند شد. این امر برای فضانوردان و ماهواره‌های موجود در مدار زمین خطرناک است و حتی برخی از اجسام دوباره وارد جو زمین می‌شوند و ممکن است به زمین برخورد کنند.

به همین منظور، «جرومی گریمت»، بنیانگذار و مدیرعامل Rogue Space Systems به اینسایدر توضیح می‌دهد که راه حلی پیدا کرده است: ربات‌ها در فضا! او با اشاره به شخصیت و ربات محبوب سری فیلم‌های «جنگ ستارگان» (Star Wars) می‌گوید: «ما ربات R2D2 را ساخته‌ایم.»

گریمت توضیح می‌دهد که استارتاپ او با خدمات‌دهنده پرتاب آلمانی Exolaunch قراردادی امضا کرده که به موجب آن، دو پرتاب با موشک‌های SpaceX انجام خواهد شد که هرکدام از آن‌ها، دو ربات این استارتاپ را به فضا ارسال می‌کنند. سپس یک پرتاب با فضاپیمای ULA از طریق همکاری با نیروی فضایی ایالات متحده و پرتاب دیگری با موشک اسپیس ایکس نیز انجام خواهد شد که هرکدام یکی از ربات‌ها را به فضا خواهند برد.

اولین پرتاب ربات‌های این استارتاپ برای فوریه برنامه‌ریزی شده و پس از آن، ماموریت دیگری در ماه مه انجام خواهد شد.

ربات‌های مسئول جمع‌آوری زباله های فضایی

اولین ربات این شرکت که به فضا خواهد رفت، Barry نام گرفته (تصویر اول) و هنگامی که در مدار قرار می‌گیرد، قادر خواهد بود که روی اشیاء اطراف خود نظارت کند یا ماهواره‌های مستقر شده را زیر نظر داشته باشد. با این حال، رباتی که این شرکت بیشتر درباره آن هیجان انگیز است، Laura نام دارد (تصویر بالا) که برای عیب یابی و انجام برخی عملیات‌ها روی اجسام یا ماهواره‌های موجود در مدار طراحی شده است.

ربات دیگر این شرکت چارلی نام دارد که هنوز در حال تولید است و توانایی‌های آن شبیه به لورا خواهد بود. آخرین نمونه، یک ربات 325 کیلوگرمی با نام Rogue است (تصویر بالا) که قصد دارد تا پایان سال 2023 یا اوایل 2024 آن را به فضا ارسال کند و دارای چهار بازوی رباتیک خواهد بود که می‌تواند ماهواره‌ها و سایر اشیاء را جابجا کند.

هرچند وجود چهار ربات برای پاکسازی زباله های فضایی ممکن است کم به‌نظر برسد، اما گریمت در انتها توضیح می‌دهد که آن‌ها به ساخت ربات‌های فضایی بیشتر برای مشتریان تجاری خود ادامه خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *