اخبار

وزیر ارتباطات: حساب توسعه شبکه فیبر نوری با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومانی ایجاد می‌شود

وزیر ارتباطات اعلام کرد در راستای قانون بودجه، حساب توسعه شبکه فیبر نوری ایجاد خواهد شد. زارع‌پور امیدوار است این امر بتواند به ایجاد پوشش ۱۰ میلیونی فیبر نوری تا پایان سال کمک کند؛ درحالی‌که آمار وزارت ارتباطات نشان می‌دهد دست‌کم تا سال گذشته، تعداد کاربران این سرویس هنوز به عدد قابل‌توجهی نرسیده است.

توسعه فیبر نوری یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های وزارت ارتباطات دولت سیزدهم است که در لایحه بودجه، ردیف‌های اعتباری مختلفی برای آن دیده شده. در همین راستا «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات، از تشکیل حساب توسعه شبکه فیبر نوری و تصویب آیین‌نامه آن توسط هیئت دولت خبر داد:

«امروز در دولت آیین‌نامه بند س تبصره ۷ قانون بودجه تصویب شد. با این مصوبه، «حساب توسعه شبکه فیبر نوری» با سرمایه اولیه هزارمیلیارد تومان ایجاد می‌شود که نقطه عطفی در تأمین مالی طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها است و ان‌شاءالله با اجرای آن و سایر اقدامات، مسیر ایجاد ده میلیون پوشش تا آخر سال هموار خواهد شد.»

حساب توسعه فیبر نوری

بند س تبصره ۷ قانون بودجه به دولت این امکان را داده است تا به‌منظور توسعه شبکه فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها حسابی تحت عنوان حساب توسعه شبکه «فیبر نوری» با منبع اولیه ده هزار میلیارد ریال ایجاد کند.

منابع این حساب از محل اعتبارات مصوب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همچون حق‌الامتیاز و حق‌السهم دولت از درآمدهای کاربران ارتباطی، موضوع قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی درزمینه پست و مخابرات و سایر منابع قانونی مربوط حاصل خواهد شد.

منابع این حساب صرف توسعه شبکه فیبر نوری کشور و پوشش و اتصال پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری اماکن اداری، تجاری و مسکونی کشور به شبکه ملی اطلاعات می‌شود.

طبق این بند، وزارت ارتباطات با همکاری نهادهای دیگر بایستی حداکثر یک ماه پس از تصویب قانون بودجه، آیین‌نامه اجرایی ایجاد این حساب را تهیه کند و به تصویب هیئت دولت برساند.

همچنین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است گزارش عملکرد اجرای این بند مشتمل بر میزان منابع و مصارف و تعداد اماکن تحت پوشش و متصل از طریق فیبر نوری را هر سه ماه یک بار به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

گفتنی است وزیر ارتباطات درحالی از وعده ایجاد پوشش ۱۰ میلیونی فیبر تا پایان سال داده که آمارها از تعداد کم کاربران این سرویس حکایت دارند. درحال‌حاضر سه میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار دارند، اما این سرویس تنها ۲۴۴ هزار مشترک تا پایان سال ۱۴۰۱ داشته است.

در زمستان سال ۱۳۹۹ تعداد مشترکین فیبر نوری حدود ۱۵۹ هزار، در زمستان سال ۱۴۰۰ نیز سرویس فیبر نوری حدود ۲۰۴ هزار مشترک داشته و این رقم در زمستان سال ۱۴۰۱ به ۲۴۳ هزار مشترک رسیده است.

این ارقام نشان می‌دهد روند رو به رشد تعداد کاربران فیبر نوری در دو سال اخیر، کاهش داشته است. پس از رشد حدود ۵۰ درصدی تعداد مشترکین این سرویس در سال ۱۳۹۹، در سال ۱۴۰۰ این رشد ۲۲ درصد و در سال ۱۴۰۱ نیز تنها ۱۹ درصد بوده است.

بنابر آمار سایت طرح ملی فیبر نوری، تعداد پورت منصوبه FTTHدر اسفند سال ۱۳۹۹ بیش از ۶۴۶ هزار مورد، در اسفند سال ۱۴۰۰ بیش از یک میلیون و ۱۲۶هزار پورت و در اردیبهشت سال ۱۴۰۲ نیز سه میلیون پورت بوده است. این یعنی تقریباً هر ساله تعداد خانوار تحت پوشش فیبر نوری، دو برابر شده است.

عموم مردم علاقه‌مند به بهره‌مندی از سرویس پرسرعت و باکیفیت اینترنت هستند، اما شاید محدودیت روی سرویس‌های ویدئومحور بین‌المللی و فیلترینگ، از جذابیت این سرویس نیز بکاهد. به‌نظر می‌رسد وزارت ارتباطات بایستی بخشی از تمرکز خود را بر رفع چالش‌های اینترنت و همچنین چالش‌های ارائه سرویس فیبر نوری به مشترکین خانگی و تجاری بگذارد تا تعداد کاربران این سرویس متناسب با دسترسی ایجاد‌شده افزایش یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *