اخبار

نتیجه یک گزارش: رشد بیش از ۴۰۰۰ درصدی هزینه پرداختی کاربران برای برنامه‌های هوش مصنوعی

با توجه به افزایش علاقه نسبت به ابزارهای هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و Midjourney، اکنون آمار ارائه شده در یک گزارش جدید نشان می‌دهد که تعداد و محبوبیت‌های برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در اپ استور و گوگل پلی نیز در حال افزایش است.

گزارش جدید شرکت تحلیلی Apptopia نشان می‌دهد که ۱۵۸ برنامه چت‌بات هوش مصنوعی در سه ماهه اول سال جاری وارد فروشگاه‌های اپلیکیشن شده است. این افزایش ۱۴۸۰ درصدی آن نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد که دلیل اصلی آن انتشار API ChatGPT در ماه مارس بوده است.

دانلود برنامه‌های هوش مصنوعی نسبت به سال گذشته ۱۵۰۶ درصد افزایش یافته است و این تعداد در ماه مارس به نزدیک ۲۰ میلیون رسیده است. هزینه‌های درون برنامه‌ای نیز افزایش یافته و در ماه مارس تقریباً به ۳ میلیون دلار رسیده که نسبت به سال قبل ۴۱۸۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

در این گزارش نشان داده شده چند اپلیکیشن مانند Nova AI و Genie AI به فهرست‌های برتر استورهای برنامه راه پیدا کرده‌اند. در زمان نوشتن این خبر، Chat with Ask AI در فهرست ۱۰ برنامه رایگان برتر iOS در کشورهای مختلف قرار دارد.

Apptopia در این گزارش اشاره می‌کند که توسعه‌دهندگان در تلاش هستند تا فناوری چت‌بات هوش مصنوعی که به‌راحتی در یک مرورگر وب اجرا می‌شود را به یک تجربه موبایلی بومی تبدیل کنند و از این طریق به کسب درآمد بپردازند. در بسیاری مواقع، این برنامه‌ها برای برخی ویژگی‌های خود مانند داشتن مکالمات نامحدود از کاربران هزینه دریافت می‌کنند.

هزینه‌های درون برنامه‌ای برنامه‌های هوش مصنوعی

این شرکت تحقیقاتی همچنین اعلام کرده که دانلود برنامه‌های هوش مصنوعی نسبت به سال گذشته ۱۵۰۶ درصد افزایش یافته است و این تعداد در ماه مارس به نزدیک ۲۰ میلیون رسیده است. هزینه‌های درون برنامه‌ای نیز افزایش یافته و در ماه مارس تقریباً به ۳ میلیون دلار رسیده که نسبت به سال قبل ۴۱۸۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

داده‌های جمع‌آوری شده توسط Bernstein و شرکت تجزیه‌و‌تحلیل برنامه data.ai نیز تصویر امیدوار کننده‌تری را ترسیم کرده است. در این داده‌ها توضیح داده شده که هزینه کاربران برای ۱۰ برنامه هوش مصنو‌عی برتر مجهز به GPT-3 در فوریه ۲۰۲۳ به ۶ میلیون دلار رسیده است.

علاوه بر توسعه‌دهندگان مستقل، این موج محبوبیت جدید برنامه‌های هوش مصنوعی برای مایکروسافت نیز خبر خوبی به همراه داشته است. این شرکت در اوایل سال جاری میلادی از ادغام فناوری OpenAI با موتور جستجو بینگ خبر داده بود. Apptopia نیز ادعا می‌کند که از آن زمان، میانگین دانلود روزانه بینگ ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *