اخبار

اگزینوس ۲۵۰۰ با پردازشگر گرافیکی اختصاصی و بهینه‌سازی‌های متعدد از راه می‌رسد

سامسونگ ظاهراً می‌خواهد در اگزینوس ۲۵۰۰ از پردازشگر گرافیکی اختصاصی مبتنی بر معماری AMD استفاده کند.

اگرچه پردازشگر گرافیکی Xclipse 920 اگزینوس ۲۲۰۰ که سامسونگ با همکاری AMD توسعه داد، عملکرد چندان قابل‌قبولی نداشت، اما این شرکت‌ها توافقنامه همکاری با یکدیگر را دوباره تمدید کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد سامسونگ می‌خواهد در تراشه اگزینوس ۲۵۰۰ دوباره از معماری گرافیکی AMD استفاده کند؛ البته این‌بار با بهبودهای چشمگیری روبه‌رو خواهیم شد.

پردازشگر گرافیکی اگزینوس ۲۵۰۰ قدرتمند خواهد بود

مدتی پیش گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه سامسونگ روی یک پردازشگر گرافیکی اختصاصی کار می‌کند و حالا به‌نظر می‌رسد کره‌ای‌ها در پی تمدید توافقنامه با AMD، از فناوری این شرکت استفاده خواهند کرد. البته چندین سال طول می‌کشد تا شاهد استفاده تجاری از این GPU در چیپست سامسونگ باشیم.

گفته می‌شود تراشه اگزینوس ۲۵۰۰ برای گوشی‌های گلکسی ساخته می‌شود و این احتمال وجود دارد که با عرضه آن، سامسونگ به‌طور کلی به استفاده از چیپ‌های کوالکام در گوشی‌های پرچمدارش پایان دهد. البته این‌ کار به این سادگی‌ها هم نخواهد بود؛ چرا که کوالکام هم تا آن زمان پیشرفت‌های زیادی خواهد کرد.

در کنار کوالکام، سامسونگ باید با TSMC هم رقابت کند؛ شرکتی که پیشرفته‌ترین تراشه‌های کنونی بازار را می‌سازد. بااین‌حال گفته می‌شود نسل دوم لیتوگرافی ۳ نانومتری GAA سامسونگ در نیمه دوم ۲۰۲۴ از راه می‌رسد. انتظار می‌رود از همین فناوری برای تولید اگزینوس ۲۵۰۰ استفاده شود.

درزمینه بهینه‌سازی، Revegnus اطلاعاتی منتشر نکرده است، اما انتظار می‌رود با مصرف انرژی بهینه روبه‌رو شویم و البته از نظر مدیریت حرارت هم این GPU احتمالاً عملکرد مناسبی خواهد داشت. با توجه به فاصله‌ای که تا معرفی اگزینوس ۲۵۰۰ داریم، باید همچنان منتظر انتشار گزارش‌ها و شایعات جدید درباره آن باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *