اخبار

انویدیا از کارت گرافیک RTX 4080 با قیمت ۸۹۹ و ۱۱۹۹ دلار رونمایی کرد

به گزارش هلدینگ ICT – انویدیا امروز از معماری GPU جدید خود به نام «ایدا لاولیس» به همراه کارت‌های گرافیک مجهز به این معماری رونمایی کرد که یکی از آن‌ها، RTX 4080 است که دو نسخه با ۱۶ و ۱۲ گیگابایت حافظه اختصاصی GDDR6X از راه می‌رسد و با لیتوگرافی ۴ نانومتری TSMC ساخته شده است.

مشخصات کارت گرافیک RTX 4080

این کارت گرافیک انویدیا در نسخه مجهز به ۱۶ گیگابایت حافظه اختصاصی، به ۹,۷۲۸ هسته کودا (CUDA) مجهز شده است. به گفته انویدیا، این کارت گرافیک با DLSS 3.0 در بازی‌های امروزی تا دو برابر از RTX 3080 Ti سریع‌تر است و همچنین قدرت بالاتری را نسبت به RTX 3090 Ti با مصرف انرژی پایین‌تر در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

مدل ۱۶ گیگابایتی از ۱۱۳ ترافلاپس RT قدرت بهره می‌برد و همچنین فرکانس پایه ۲.۲۱ گیگاهرتزی و فرکانس بوست ۲.۵۱ گیگاهرتزی دارد.

کارت گرافیک انویدیا RTX 4080

نسخه دوم با ۱۲ گیگابایت حافظه اختصاصی GDDR6X ساخت میکرون، به ۷,۶۸۰ هسته کودا مجهز شده و طبق ادعای انویدیا، حتی این نسخه هم با DLSS 3 از کارت گرافیک پرچمدار RTX 3090 Ti قدرتمندتر است. این نسخه از فرکانس پایه ۲.۳۱ گیگاهرتز و فرکانس بوست ۲.۶۱ گیگاهرتز بهره می‌برد و ۹۲ ترافلاپس قدرت RT دارد.

برای مدل ۱۶ گیگابایتی کارت گرافیک RTX 4080 به پاور با توان ۷۵۰ وات و برای مدل ۱۲ گیگابایتی به پاور با توان ۷۰۰ وات نیاز دارید. هردو نسخه این کارت گرافیک که به ترتیب ۷۹۹ و ۱۱۹۹ دلار قیمت دارند، در ماه نوامبر روانه بازار می‌‎شوند.

انویدیا همچنین از کارت گرافیک پرچمدار RTX 4090 هم رونمایی کرده که از ۱۶,۳۸۴ هسته کودا و ۲۴ گیگابایت حافظه اختصاصی GDDR6X بهره می‌برد. RTX 4090 با ۹۶ مگابایت حافظه کش L2 و ۳۸۴ واحد خروجی رندر عرضه می‌شود که میزان بسیار بالایی محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *