اخبار

شکست سنگین تراشه‌های M2 پرو و مکس از پردازنده ۱۲ هسته‌ای AMD رایزن ۷۰۰۰ در بنچمارک

شرکت AMD در نمایشگاه CES 2023 از پردازنده‌های رایزن ۷۰۰۰ برای لپ‌تاپ‌ها رونمایی کرد و چند وقت پیش هم نسخه‌های جدید تراشه M2 اپل یعنی M2 پرو و مکس معرفی شدند. حالا یکی از پردازنده های جدید AMD توانسته است شکست سنگینی را به چیپ‌های اپل در بنچمارک PassMark تحمیل کند.

پردازنده‌های قدرتمند موبایل جدید AMD مبتنی بر معماری Zen 4 هستند و در بالاترین نسخه از ۱۶ هسته و ۳۲ رشته بهره می‌برند، ولی همچنان مصرف انرژی بهینه‌ای دارند. بااین‌حال این خانواده، پردازنده‌ با هسته‌های کمتر هم دارد که حالا یکی از آن‌ها در بنچمارک PassMark رؤیت شده است.

پردازنده رایزن ۷۸۴۵HX در برابر M2 پرو و مکس

پردازنده رایزن ۷۸۴۵HX شرکت AMD توانسته در بنچمارک PassMark امتیاز بسیار بالایی کسب کند که البته با توجه به تعداد بالای هسته‌ها، چندان تعجب‌برانگیز نیست. این پردازنده AMD به امتیاز ۴۶,۷۹۱ دست پیدا کرده است که تقریباً دو برابر امتیازهای M2 پرو و مکس به حساب می‌آید.

تراشه‌های M2 پرو و مکس توانسته‌‌اند در بنچمارک PassMark به ترتیب امتیازهای ۲۶,۱۷۹ و ۲۶,۳۲۱ را کسب کنند. در این بنچمارک پردازنده AMD از قدرتمندترین پردازنده‌های نسل دوازدهم اینتل هم عملکرد بالاتری از خودش نشان داده است.

پردازنده AMD

پردازنده اینتل Core i9-12900HX با ۱۶ هسته (۸ هسته قدرتمند + ۸ هسته کم‌مصرف) امتیاز ۳۵,۶۲۸ را به‌دست آورده است که ۳۱ درصد پایین‌تر از نماینده AMD محسوب می‌شود. البته انتظار داریم پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل این اختلاف را کمتر یا حتی از رایزن ۷۸۴۵HX هم عبور کنند.

درحالی‌که اطلاعی از عملکرد پردازنده قدرتمندتر ۷۹۴۵HX در بنچمارک PassMark نداریم، اما عملکرد آن باید کمی بهتر از مدل ۷۸۴۵HX باشد. البته اگر عملکرد این پردازنده براساس توان طراحی حرارتی سازنده لپ‌تاپ محدود شود، احتمالاً با امتیاز مشابه پردازنده ۷۸۴۵HX روبه‌رو می‌شویم.

همانطور که گفتیم، پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل برای لپ‌تاپ‌ها معرفی شده‌اند و برای اولین‌بار با پردازنده‌ای مجهز به ۲۴ هسته (۸ هسته قدرتمند و ۱۶ هسته کم‌مصرف) روبه‌رو هستیم. بااین‌حال، پردازنده‌های AMD از ۱۲ یا ۱۶ هسته قدرتمند Zen 4 بهره می‌برند. بنابراین باید منتظر عرضه لپ‌تاپ‌های مجهز به این پردازنده‌های اینتل و AMD باشیم تا ببینیم کدام یک عملکرد بهتری از خودشان نشان می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *