اخبار

سامسونگ ظاهراً می‌خواهد با همکاری گوگل و AMD، تراشه اگزینوس منحصربه‌فردی بسازد

به گزارش هلدینگ ICT – تراشه‌های اگزینوس در سال‌های اخیر عملکرد چندان قابل قبولی نداشتند و احتمالاً سامسونگ می‌خواهد تا چند سال، چیپ پرچمداری تولید نکند. البته ظاهراً کره‌ای‌ها برنامه بزرگی دارند و می‌خواهند با همکاری تیم تنسور گوگل و رادئون AMD، با یک تراشه اگزینوس قدرتمند، بازگشت توفانی داشته باشند.

همکاری سامسونگ با گوگل و AMD جای تعجبی ندارد؛ چرا که تراشه‌های تنسور گوگل با همکاری کره‌ای‌ها توسعه پیدا کرده‌اند و در اگزینوس ۲۲۰۰، شاهد استفاده از پردازشگر گرافیکی Xclipse 920 مبتنی بر معماری AMD RDNA2 بودیم. اما ظاهراً این‌بار نوبت یک تراشه اگزینوس منحصربه‌فرد است!

تراشه قدرتمند اگزینوس سال ۲۰۲۵ از راه می‌رسد

یکی از منابع دنیای فناوری به نام «OreXda» در توییتی مدعی ساخت این تراشه منحصربه‌فرد شده است؛ تراشه‌ای که ظاهراً تا سال ۲۰۲۵ از آن رونمایی نخواهد شد. این ادعا با شایعات پیشین که گفته بودند تا سال ۲۰۲۵ خبری از تراشه اگزینوس پرچمدار جدیدی نخواهد بود، در یک راستا قرار می‌گیرد.

تراشه اگزینوس

به نظر می‌رسد سامسونگ برای این چیپ جدید می‌خواهد از دو هسته قدرتمند Cortex-X استفاده کند. البته این پیکربندی در صورتی عملکرد بالایی خواهد داشت که از نظر دما هم تحت کنترل باشد. احتمالاً در کنار آن‌ها، شاهد استفاده از چهار هسته قدرتمند با فرکانس پایین‌تر و همچنین چهار هسته کم‌مصرف باشیم.

طبق ادعای منبع گزارش امروز، نتیجه همکاری سامسونگ با گوگل و AMD، تولید پایدار‌ترین و قدرتمندترین تراشه مورد استفاده در گوشی‌های گلکسی خواهد بود. اما حتی با این ادعا، نمی‌توانیم کاملاً درباره آینده تراشه‌های سامسونگ خوشبین باشیم.

برای مثال پیش از اینکه اگزینوس ۲۲۰۰ معرفی و در گوشی‌‌های هوشمند مورد استفاده قرار بگیرد، کاربران بر‌اساس شایعات و گزارش‌ها، امید زیادی به عملکرد بالای آن داشتند؛ مخصوصاً که از یک پردازشگر گرافیکی بهره می‌برد که با همکاری AMD توسعه یافته بود. اما در عمل کاربران با عملکرد پایین‌تر از انتظار و شکست آن از رقبایش رو‌به‌رو شدند.

در‌نهایت با توجه به اینکه فاصله زیادی تا سال ۲۰۲۵ داریم، باید منتظر انتشار گزارش‌ها و شایعات زیادی درباره نسل بعدی تراشه‌‌های اگزینوس سامسونگ باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *