اخبار

اینتل: فرکانس حداقل یکی از پردازنده‌های نسل سیزدهم بدون اورکلاک به ۶ گیگاهرتز می‌رسد!

به گزارش هلدینگ ICT – اینتل در ارائه‌ای در تور فناوری ۲۰۲۲ خود اسلایدی را روی صحنه به نمایش گذاشته که حاوی این اطلاعات بوده است. پردازنده‌های نسل رپتور لیک همچنین احتمالا ۱۵ درصد در انجام عملیات‌های تک‌رشته‌ای و ۴۱ درصد در انجام عملیات‌های چندرشته‌ای بهتر عمل می‌کنند.

ادعای اینتل مبنی بر سرعت استاندارد ۶ گیگاهرتزی ظاهرا اقدامی برای مقابله با رقیب اصلی این شرکت یعنی AMD است. تیم قرمز قبلا گفته بود که پردازنده پرچمدار رایزن ۹ ۷۹۵۰X با ۱۶ هسته می‌تواند تا ۵.۷ گیگاهرتز سرعت داشته باشد.

اینتل

AMD رقابت بازاریابی را به اینتل واگذار می‌کند؟

بدیهی است که سرعت کلاک خام نمی‌تواند به عنوان سنجه‌ای برای قدرت یک پردازنده در نظر گرفته شود. اما پشت سر گذاشتن مرز ۶ گیگاهرتز یک برد تبلیغاتی مهم برای تیم آبی به حساب می‌آید. این مسئله به ویژه از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که اینتل در سال‌های اخیر رقابت سنگین‌تری با AMD داشته است.

پردازنده‌های مرکزی سری رپتور لیک هنوز رسما معرفی نشده‌اند، در نتیجه نمی‌دانیم که چند مدل و در واقع کدام مدل‌ها به این سرعت کلاک دسترسی پیدا می‌کنند. با توجه به این که سرعت اینتل ۱۲۹۰۰KS به ۵.۵ گیگاهرتز می‌رسد، پردازنده ۶ گیگاهرتزی این شرکت می‌تواند از برند KS باشد.

متاسفانه فعلا اطلاعاتی درباره قیمت و تاریخ عرضه این محصول هم موجود نیست، ولی قرار است اینتل در رویداد Innovation در تاریخ ۲۷ سپتامبر مصادف با ۵ مهر در سن خوزه کالیفرنیا اطلاعات بیشتری در این باره منتشر کند. از قضا AMD هم در همان روز قرار است پردازنده‌های سری رایزن ۷۰۰۰ را عرضه کند و به نظر نمی‌رسد که این همزمانی تصادفی بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *