اخبار

گزارش کسپرسکی: ایران بالاترین سهم آلودگی موبایل‌ها به بدافزارها را در جهان دارد

طبق گزارش شرکت امنیتی کسپرسکی (Kaspersky) برای وضعیت بدافزارهای موبایل در فصل اول ۲۰۲۲، ایران با سهم ۳۵ درصدی بالاتر از سایر کشورها قرار گرفته و گوشی‌های کاربران ایران بیش از مناطق دیگر به بدافزار آلوده هستند.

کسپرسکی گفته در فصل اول ۲۰۲۲ از بیش از ۶ میلیون حمله بدافزار و تبلیغ‌افزار جلوگیری کرده و بیشترین سهم از تمام تهدیدات موبایل شناسایی شده، ۴۸.۷۵ درصد به برنامه‌های RiskTool تعلق دارد. این شرکت امنیتی همچنین در این بازه زمانی موفق به شناسایی نصب ۵۱۶,۶۱۷ پکیج نصب مخرب شده که شامل تروجان‌های بانکداری موبایل و تروجان‌های باج‌افزار می‌شود.

ایران، بالاترین سهم در نصب بدافزارهای موبایل

به گزارش کسپرسکی، تعداد پکیج‌های نصب مخرب شناسایی شده در فصل اول ۲۰۲۲ نسبت به گذشته کاهش چشمگیری داشته. این میزان نسبت به فصل چهارم ۲۰۲۱ کاهش ۷۹,۴۴۸ موردی را تجربه کرده و در مقایسه با فصل اول ۲۰۲۱، کاهش ۹۳۵,۰۴۳ موردی داشته است.

با وجود کاهش شناسایی پکیج‌های نصب مخرب، کشورمان همچنان در صدر لیست قرار دارد. در حقیقت بیشترین موبایل‌های آلوده جهان مربوط به ایران می‌شوند. کشورمان با سهم ۳۵.۲۵ درصدی در صدر قرار گرفته و بیشتر کاربران با تبلیغ‌افزارهای خانواده Fyben و Notifyer مواجه شده‌اند. یکی از دلایل اصلی سهم بالای گوشی‌های ایرانی در این لیست می‌تواند مربوط به نصب برنامه‌های تغییر آی‌پی مختلف و رایگان برای دسترسی به سرویس‌های فیلتر شده در کشورمان باشد.

در لیست آلوده‌ترین کشورها بعد از ایران، چین و یمن با سهم ۲۶.۸۵ و ۲۱.۲۳ درصد به چشم می‌خورند. عمان و عربستان سعودی هم به ترتیب با سهم ۱۹.۰۱ و ۱۵.۸۱ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

با توجه به سهم بالای کشورمان در گزارش موبایل‌های آلوده کسپرسکی، پیشنهاد می‌کنیم که برنامه‌ها را تنها از منابع معتبر دانلود کنید، لینک‌های ناشناس را باز نکنید، دسترسی اپ‌ها را مورد بررسی قرار دهید و در نهایت هر برنامه‌ای که برایتان در پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی ارسال شد، روی گوشی‌تان نصب نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.