آموزش, اخبار

رم DDR5 چه تأثیری بر عملکرد کامپیوتر دارد؟

آیا استفاده از رم‌های DDR5 ارزش هزینه کردن دارد؟ این حافظه چه تأثیری بر عملکرد کامیپوتر شما خواهد داشت؟

با روی کار آمدن رم‌ DDR5، بسیاری از کاربران به این موضوع فکر می‌کنند که آیا اکنون زمان مناسبی برای ارتقا است یا خیر. علاوه‌براین خرید این نوع رم‌ها معمولاً هزینه‌بر است و به‌همین دلیل توصیه می‌شود قبل‌از اقدام به خرید رم جدید DDR5، بررسی کنید آیا این ارتقا ارزشش را دارد یا خیر.

ما در این مقاله سعی داریم به شما کمک کنیم با بررسی مزیت‌های رم‌های DDR5 تصمیم بگیرید که آيا استفاده از این نوع رم‌، برای شما مناسب است یا خیر.

مزیت‌های رم DDR5

پهنای‌باند رم‌های DDR5 نسبت‌به رم‌های DDR4 دوبرابر بیشتر است و علاوه‌براین از انرژی کم‌تری استفاده می‌کنند. پهنای‌باند بالاتر به افزایش سرعت پردازش‌های سنگین مثل اجرای بازی‌ها، ویرایشگرهای ویدیو و عکس، ابزارهای سه‌بعدی و مرورگرهای وب کمک می‌کند.

 

DDR5 ماژول حافظه

 

علاوه‌براین، همه‌ی مدل‌های رم‌های DDR5 از ECC on-die بهره می‌برند. این قابلیت قبل‌از ارسال داده‌ها به پردازنده‌ی مرکزی، آن‌ها را بررسی و امکان تشخیص خطا را فراهم می‌کند. گفته می‌شود ویژگی مذکور در رم‌های DDR5 قابلیت اطمینان را بهبود می‌دهد و باعث کاهش نقص داده‌های ارسالی به پردازنده‌ی مرکزی می‌شود.

آیا استفاده از رم DDR5 ارزش هزینه‌ی خرید آن را دارد؟

استفاده از رم‌های DDR5 برای بلندمدت، ایده‌ی خوبی است اما در شرایط کنونی مزیت‌های محدودی دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

قیمت و دردسترس بودن

درحال‌حاضر قیمت رم DDR5 نسبت‌به رم‌های DDR4 بالاتر است. موجودی این محصول نیز معمولاً محدود است اما به‌مرور به‌طور گسترده‌تری دردسترس قرار خواهند گرفت.

ارتقاء پردازنده و مادربرد

پردازنده‌های نسل دوازدهم و سیزدهم اینتل از انواع رم‌های DDR4 و DDR5 پشتیبانی می‌کنند. بااین‌حال امکان استفاده‌ی همزمان از رم DDR5 و DDR4 وجود ندارد. مادربردها فقط می‌توانند از یک نسل از رم پشتیبانی کنند. بدین‌ترتیب باید انتخاب کنید آیا قصد استفاده از رم‌ DDR4 را دارید یا DDR5. قطعاً درحال‌حاضر قیمت رم‌های DDR4 پایین‌تر است اما رم‌های DDR برای افرادی که تصمیم دارند در آینده سیستم خود را ارتقا دهند، گزینه‌ی بهتری به‌نظر می‌رسد.

پردازنده‌های سری رایزن ۷۰۰۰ شرکت AMD فقط از حافظه‌های DDR5 پشتیبانی می‌کنند، درحالی‌که پردازنده‌های قدیمی Ryzen فقط با DDR4 سازگاری دارند.

نرخ تأخیر

شاید نرخ تأخیر عملکرد رم‌های DDR5 تفاوت زیادی با نسل‌ قبل نداشته باشد اما این رقم با پیشرفت فناوری بهبود می‌یابد و نرخ‌ تأخیر رم‌های DDR5 از DDR4 بهتر است.

پهنای‌باند

حتی درصورتی‌که تأخیر بین DDR4 و DDR5 تقریباً یکسان باشد، مقدار داده‌هایی که DDR5 می‌تواند درهر ثانیه انتقال دهد بسیار بیشتر از نسل قبلی این فناوری است. افزایش پهنای‌باند اغلب منجر به بهبود کلی عملکرد کامپیوتر خواهد شد.

پشتیبانی از پردازنده

همان‌طور که اشاره کردیم، نسل دوازدهم و سیزدهم پردازنده‌های Core اینتل و همچنین پردازنده‌های سری Ryzen 7000 شرکت AMD از DDR5 پشتیبانی می‌کنند. اگر قصد دارید از پردازنده‌های قدیمی‌تر اینتل یا AMD استفاده کنید، به رم‌های DDR4 محدود خواهید بود.

قابلیت ارتقا در آینده

اگر مادربرد DDR4 دارید، نمی‌توانید از رم‌های DDR5 استفاده کنید. به‌عبارت دیگر، مادربردها یا از DDR5 پشتیبانی می‌کنند یا DDR4 و درحال‌حاضر هیچ مادربردی در بازار وجود ندارد که با هر دونوع رم اشاره شده، سازگار باشد.

مقایسه‌ی مشخصات فنی DDR5 با DDR4

 

ddr5 درمقابل ddr4

 

در جدول زیر، مشخصات فنی رم‌های DDR5 را با رم‌های DDR4 مقایسه کرده‌ایم تا دید بهتری از تفاوت‌های آن‌ها به‌دست آورید.

 

مشخصات

DDR4

DDR5

حداکثر ظرفیت UDIMM (بدون بافر)

۳۲ گیگابایت

۱۲۸ گیگابایت

پهنای باند

۱۲۸۰۰ تا ۲۵۶۰۰ مگابایت برثانیه

۳۸۴۰۰ تا ۵۷۶۰۰ مگابایت برثانیه

نرخ انتقال

۱۶۰۰ تا ۳۲۰۰ میلیون انتقال در هرثانیه

۴۸۰۰ تا ۷۲۰۰ میلیون انتقال در هرثانیه

فرکانس پایه

۸۰۰ تا ۱۶۰۰ مگاهرتز

۲۴۰۰ تا ۳۶۰۰ مگاهرتز

فرکانس مؤثر

۱۶۰۰ تا ۳۲۰۰ مگاهرتز

۴۸۰۰ تا ۷۲۰۰ مگاهرتز

ولتاژ

۱٫۲ ولت

۱٫۱ ولت

On-die ECC

ندارد

دارد

سرعت رم

 

سرعت رم‌ها که به‌عنوان نرخ‌داده نیز شناخته می‌شود برحسب مگاترانسفر برثانیه (MT/s) اندازه‌گیری می‌شود. MT/s سرعت خواندن و نوشتن داده‌ها روی رم را درهرثانیه نشان می‌دهد. این عدد در واحد مگاهرتز، با عنوان فرکانس مؤثر نامیده می‌شود. فرکانس مؤثر، دو برابر فرکانس پایه است.

به‌عنوان مثال، DDR5-5600 از نرخ داده‌ی ۵۶۰۰ مگاترانسفر برثانیه (MT/s) بهره می‌برد. فرکانس مؤثر این رم ۵۶۰۰ مگاهرتز و فرکانس پایه‌ی آن ۲۸۰۰ مگاهرتز است.

هرچه سرعت رم بالاتر باشد، کامپیوتر عملکرد بهتری در اجرای بازی خواهد داشت و نرخ‌فریم را نیز بهبود خواهد داد، اما استفاده از سریع‌ترین رم‌ها برای بهبود اجرای بازی‌ها، تأثیر کم‌تری نسبت به ارتقاء پردازنده‌ی مرکزی و کارت گرافیک دارد.

فرض کنید از کامپیوتر خود برای اجرای بازی‌های سنگین یا برنامه‌هایی مثل ابزارهای تدوین یا برنامه‌های سه‌بعدی‌سازی که به قدرت محاسباتی بالا نیاز دارند استفاده می‌کنید. دراین حالت استفاده از سریع‌ترین رم‌ها نیز احتمالاً تأثیر زیادی در بهبود کارایی سیستم نخواهد داشت.

مدل مادربرد رایانه‌ی خود را در اینترنت جستجو کنید تا مشخص شود از چه رم‌هایی و حداکثر چه سرعتی پشتیبانی می‌کند. معمولاً هرچه سرعت رم بالاتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود و بنابراین باید مدلی را انتخاب کنید که براساس بودجه‌تان، بهترین سرعت را ارائه دهد.

ظرفیت حافظه

 

ظرفیت رم برحسب گیگابایت (GB) اندازه‌گیری می‌شود. حتی اگر کاربر علاقمند به رایانه نباشید، پیشنهاد می‌شود حداقل ۱۶ گیگابایت رم روی کامپیوتر خود داشته باشید. این مقدار رم به شما اجازه می‌دهد که چندین برگه‌ی مرورگر، جریان ویدیویی و اسناد را به‌طور همزمان باز نگه‌دارید و نگران کند شدن عملکرد سیستم نباشید.

اگر از نرم‌افزارهای سنگین مثل فتوشاپ یا ابزارهای سه‌بعدی‌سازی استفاده می‌کنید. در این‌شرایط شاید ۳۲ گیگابایت رم برای شما مناسب باشد. بااین‌حال اگر با بستن برخی برنامه‌ها موافق هستید شاید ۱۶ گیگابایت رم نیز برایتان کافی باشد.

مدل مادربرد را در وب‌سایت سازنده‌ی آن جستجو کنید تا مشخص شود کدام ظرفیت حافظه و کدام نوع رم را پشتیبانی می‌کند. همچنین برای راهنمایی درمورد اسلات‌هایی که باید استفاده کنید می‌توانید به مستندات مادربرد مراجعه کنید.

رم معمولا در بسته‌های دو یا چهار ماژولی خریداری می‌شود. باید مطمئن شوید از همان سرعت، ظرفیت و مشخصات سازگار با سیستم خود استفاده می‌کنید. ساده‌ترین راه برای به‌دست آوردن رم‌های منطبق برای بهترین عملکرد، خرید آن‌ها با هم در یک بسته است.

جمع‌بندی

حافظه DDR5 تیم گروپ

با توجه به آنچه گفته شد، برای انتخاب رم DDR5 باید ابتدا مشخص کنید هزینه‌ی آن، ارزشش را دارد یا خیر. ازطرفی سازگاری مادربرد و پردازنده با این نوع رم‌ها بسیار مهم است و اگر سیستم شما قدیمی باشد برای استفاده از مزیت‌های DDR5 به‌ناچار مجبور هستید پردازنده و مادربرد جدیدی خریداری کنید که این مورد نیز باعث افزایش هزینه‌ها خواهد شد.

ازطرف دیگر، رم‌های DDR4 درحال‌حاضر سرعت و پهنای باند بسیار خوبی ارائه می‌دهند و حتی در صورتی‌که از نرم‌افزارهای سنگین مثل ابزارهای ویرایش ویدیو، سه‌بعدی‌سازی و غیره استفاده می‌کنید یا اگر گیمر هستید، با استفاده از رم‌های DDR4 همچنان می‌توانید عملکرد بسیار سطح‌بالایی دریافت کنید.

درنهایت پاسخ به این سؤال که آیا خرید رم DDR5 ارزشش را دارد یا خیر، کاملاً به نیاز و بودجه‌ی شما بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *