اخبار

مایکروسافت فروش لایسنس ویندوز ۱۰ را از ۱۱ بهمن‌ماه متوقف می‌کند

مایکروسافت همین چند روز پیش به پشتیبانی از ویندوز ۷ و ۸.۱ پایان داد و حالا به نظر می‌رسد می‌خواهد به عمر یکی دیگر از سیستم‌عامل‌های خود پایان دهد. ردموندی‌ها از تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ (۱۱ بهمن‌ماه ۱۴۰۱فروش لایسنس ویندوز ۱۰ را متوقف خواهند کرد.

طبق گزارش Tom’s Hardware، مایکروسافت در وب‌سایت خود اعلام کرده است که ۳۱ ژانویه آخرین تاریخی خواهد بود که ویندوز ۱۰ برای دانلود به فروش می‌رسد. بااین‌حال، مایکروسافت گفته است که تا ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ (۲۲ مهر‌ماه ۱۴۰۴) به انتشار آپدیت‌های امنیتی برای حفاظت از کامپیوترها در برابر ویروس‌ها، جاسوس‌افزارها و سایر بدافزارها ادامه می‌دهد.

ویندوز ۱۰، محبوب‌ترین سیستم‌عامل کنونی مایکروسافت

طبق جدیدترین داده‌های Statcounter، ویندوز ۱۰ محبوب‌ترین سیستم‌عامل مایکروسافت در بازار محسوب می‌شود. سهم این سیستم‌عامل در ماه دسامبر برابر ۶۷.۹۵ درصد بود، در حالی که ویندوز ۱۱ تنها ۱۶.۹۷ درصد سهم دارد. پس از ویندوز ۱۱، ویندوز ۷ با سهم ۱۱.۲ درصد قرار گرفته است.

با وجودی که ویندوز ۱۰ محبوب‌ترین سیستم‌عامل ردموندی‌ها به حساب می‌آید، این شرکت می‌خواهد تمام کاربران به سراغ ویندوز ۱۱ بروند و تمام تلاش‌های آن در همین راستا قرار دارد.

ویندوز 11 نسخه 22H2

اگرچه مایکروسافت گفته است که تا اواخر ۲۰۲۵ به انتشار آپدیت‌های امنیتی برای ویندوز ۱۰ ادامه می‌دهد، اما این احتمال وجود دارد که تا پس از این تاریخ هم شاهد چنین کاری باشیم. درحقیقت اگر بخش بالایی از کاربران همچنان درحال استفاده از ویندوز ۱۰ باشند، مایکروسافت پشتیبانی از آن را به پایان نمی‌رساند.

انتظار داریم تا سال ۲۰۲۵، بسیاری از کاربران به ویندوز ۱۱ مهاجرت کنند و البته تمام لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های جدید هم تقریباً از سال گذشته میلادی با این سیستم‌عامل روانه بازار شده‌اند. علاوه‌براین، ارتقا از ویندوز ۱۰ به ۱۱ رایگان است، هرچند سیستم‌های قدیمی از آن پشتیبانی نمی‌کنند.

درنهایت اگرچه مایکروسافت می‌خواهد فروش لایسنس را متوقف کند، اما احتمالاً راه‌های دیگری برای تهیه آن وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *